Ilość wyświetleń bloga

Obserwatorzy

środa, 31 października 2012

"Żona_22"Hej.

Dzisiaj kilka słów o świetnej książce, którą w większości pochłonęłam w trakcie pięciogodzinnej podróży. Mowa będzie o książce "Żona_22" Melanie Gideon.

Od: Żona_22 
Do: Asystent_101 
Wysłano: Pt 2012-05-25 09:22
Temat: Hazard

Czasami gdy loguję się do komputera, czuję się jak hazardzista siedzący w kasynie. Ogarnia mnie uczucie ekscytacji pomieszanej ze zniecierpliwieniem, mam wrażenie, że wszystko może się zdarzyć. Wkraczam w swój sekretny świat, bez sikającego psa, dorastających dzieci i męża, z którym po 20 latach małżeństwa mamy sobie coraz mniej do powiedzenia.

Dawno, dawno temu ja i mój mąż co wieczór przed zaśnięciem leżeliśmy w łóżku i zamiast zamieszczać posty na Facebooku, rozmawialiśmy.
Muszę przyznać, że brakuje mi tego…

Żona_22


Książka mieści się we współczesnych kanonach życia, czyli w facebookowej rzeczywistości. Tytuł jest jednocześnie nickiem, więc nie jest trudno domyślić się tego w jakiej rzeczywistości toczy się akcja książki. Bez facebooka tej książki, by nie było. Od FB jest również uzależniona główna bohaterka - Alice Buckle. Obok Facebooka w sieci pochłania ją również anonimowe badanie, w którym bierze udział. Badanie składa się z 90 pytań, które dotyczą jej małżeństwa. Alice nie podejrzewa, że badanie i osoba, która je przeprowadza przewrócą jej życie prawie do góry nogami, a przynajmniej zacznie tracić ważny grunt swojego życia, czyli małżeństwo. I to wszystko w cenie 1000$.
W książce równolegle obok akcji toczy się druga akcja, czyli odpowiedzi na pytania, które powoli pokazują jej męża, okoliczności w których się poznali, a także miłość, która ich łączyła, a być może nadal będzie łączyć. Im dalej brniemy w książkę tym wyraźniej czujemy, że bohaterka zatraca się w badaniu, a tajemniczy Asystent_101 staje się jej bliższy niż powinien. Zakładają fikcyjne konta na facebooku, aby móc ze sobą częściej rozmawiać. Zaczynają rozmawiać ze sobą na coraz bardziej intymne tematy - pomimo tego, że on ma żonę, a ona męża. Pomimo tego, że z etycznego punktu widzenia musi być między nimi dystans. Umawiają się nawet na spotkanie.
Czy się udało? Czy to już romans? Czy przeniosą się z facebookowej rzeczywistości do świata realnego? Co z mężem i rodziną? Co stanie się gdy badanie się skończy, a asystent_101 będzie musiał zniknąć z jej życia?

Książka ma również nietypową formę, ponieważ momentami czytamy ją "normalnie"- mamy Alice i jej rodzinę. Z kolei następny rozdział w całości może się składać z wiadomości na fb.  Niektóre rozdziały to wyniki wyszukiwania google, ponieważ Alice lubi czasami sprawdzić co o niej lub jej rodzinie mówi google. Czasami rozdział to w całości odpowiedzi na pytania.

Jest to książka lekka. Czyta się ją bardzo szybko, ponieważ wciąga.  Ma w sobie przesłanie dla każdego, a zwłaszcza dla kobiet, które trwają w swoich związkach już długo i czują, że dzieje się coś złego - powoli zapominają jak to jest kochać swojego partnera, ponieważ w biegu codziennego życia zapominają o bliskości i zainteresowaniu nim. .


pozdrawiam, przesyłam uściski :)
Marta.

12 komentarzy:

 1. Zapisałam tytuł do zakładki "chcę przeczytać" :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczytam, po tym poście :)

  OdpowiedzUsuń
 3. To ja ją poproszę razem z 50 twarzami greya! Przywieź mi ją :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o nie, bo właśnie wywiozłam ją do domu ;/

   Usuń
  2. No to przywieź mi ją z powrotem! :D

   Usuń
 4. kiedyś przeczytam, na pewno :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzięki za polecenie książki, chętnie przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. aktualnie ją czytam... przeczytałam 1/3 :D tak coś czułam, że niby on (asystent) który nie lubi fb zaczyna z nią (alic) czatować coś z tego będzie... jeszcze nie dotarłam do momentu gdzie się umówią, ale nasunęło mi się w myślach pytanie "czy ona z nim zdradzi swojego męża?" zobaczymy... książka bardzo fajna...

  OdpowiedzUsuń
 7. Zaciekawiłaś mnie, niesamowicie. Przede wszystkim dlatego,że ostatnio wiele myślę nad tym tematem, kiedy dwoje ludzi zaczyna być obok siebie a nie z sobą nawzajem. Jestem osobą, która niesamowicie zwraca uwagę na drobne szczegóły :)

  Polecam Ci zdecydowanie te lakiery GR

  Zapraszam:):*

  OdpowiedzUsuń
 8. ciekawa ksiazka...

  jakbym ja tylko w moje lapska dostala to bym przeczytala jednym tchem :P

  OdpowiedzUsuń

Prosimy o nie wstawianie komentarzy typu "zapraszam do siebie ". Uwierzcie, że chętniej zaglądamy na blogi dziewczyn, które komentując nie reklamują się. Z góry dziękujemy! :)